Jak rozpoznać dni płodne

Większość kobiet podczas dni płodnych cieszy sie lepszym samopoczuciem.

Jak rozpoznać dni płodne

Magdalena Drab

2010-06-14
Ostatnia aktualizacja: 2013-10-04


Bez względu na to, czy starasz się zajść w ciążę, czy wręcz przeciwnie – chcesz uniknąć wpadki, powinnaś znać naturalny rytm swojego organizmu i potrafić właściwie rozpoznawać dni płodne. Przemiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas całego cyklu miesiączkowego, dają objawy, na podstawie których można w przybliżeniu wyznaczyć okres niepłodności oraz okres płodności.

Pamiętaj, że rytm organizmu każdej z nas jest inny, zależy od wielu czynników, a płodność może przejawiać się w bardzo indywidualny sposób. Nie przejmuj się więc, jeśli obserwowane przez ciebie objawy różnią się nieco od ogólnych schematów. Regularne zapiski pozwolą ci poznać twój własny cykl, szybko też nauczysz się przewidywać moment owulacji.

Fazy cyklu miesiączkowego

Początek cyklu, czyli pierwszy dzień okresu, rozpoczyna tzw. fazę pęcherzykową - czas, w którym będzie dojrzewał pęcherzyk jajnikowy. Faza ta dzieli się na:

  • okres niepłodności. W tym czasie temperatura ciała utrzymuje się na stałym, niskim poziomie, szyjka macicy jest twarda i zamknięta, a także położona nisko. Nie wydziela się też śluz szyjkowy, a środowisko w pochwie jest kwaśne - plemniki nie przeżyją w nim dłużej niż kilka godzin.
  • okres płodności. W jajniku dojrzewa komórka jajowa, wzrasta poziom estrogenów, szyjka macicy unosi się, otwiera i mięknie, podnosi się temperatura ciała. Śluz w tym czasie staje się gęsty, kremowy, a w końcu przejrzysty i rozciągliwy. Pod jego wpływem środowisko pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe, czyli przyjazne plemnikom.

Większość kobiet cieszy się tym czasie lepszym samopoczuciem, poprawą stanu skóry, obserwuje też przyrost energii, brak problemów z koncentracją oraz zwiększony popęd płciowy.

Dyskomfort może powodować odczuwany przez niektóre kobiety ból owulacyjny (w podbrzuszu lub okolicach jajnika). Zdarza się czasem, że w dniu owulacji pojawia się niewielkie plamienie.

Po owulacji następuje faza ciałka żółtego, która charakteryzuje się stałą, niezmienną długością u każdej kobiety (10-16 dni). Pęknięty pęcherzyk jajnikowy zamienia się w ciałko żółte. Wzrasta poziom progesteronu, szyjka macicy twardnieje i obniża się, a śluz gęstnieje, zamykając w ciągu około 3 dni szyjkę macicy gęstym czopem. Wówczas wniknięcie plemników staje się niemożliwe - następuje faza niepłodności fizjologicznej. W tym czasie temperatura ciała utrzymuje się na wyższym poziomie i spada tuż przed miesiączką lub w pierwszych jej dniach. Jeśli doszło do zapłodnienia, podwyższona temperatura będzie się utrzymywać przez pierwsze 3 miesiące ciąży.

W fazie progesteronowej większość kobiet obserwuje pogorszenie samopoczucia, bolesność piersi, może dochodzić do zatrzymywania wody w organizmie, zaparć, na skórze pojawiają się wypryski, kobiety narzekają też na nerwowość i bóle głowy. Objawy napięcia przedmiesiączkowego lub ich brak są jednak sprawą indywidualną.

Metody rozpoznawania płodności

Podstawowa wiedza na temat przebiegu cyklu miesiączkowego pozwala na prowadzenie obserwacji zmian, jakie zachodzą w organizmie, i wyciąganie wniosków.

Pomiar temperatury ciała

Pierwszy krok to zaopatrzenie się w odpowiedni termometr - najlepszy będzie termometr elektroniczny, pokazujący wynik z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, dostępny w aptekach. Używaj tego samego termometru przez cały cykl.

Mierzenie temperatury rozpocznij w pierwszym dniu cyklu; zawsze dokonuj pomiaru o tej samej porze, najlepiej rano po przebudzeniu, zanim wstaniesz z łóżka.

Temperaturę możesz mierzyć: w ustach (metoda wygodna, ale niezbyt dokładna ze względu na różnice w temperaturze w różnych miejscach jamy ustnej), w pochwie (metoda wygodna, niewskazana przy infekcjach grzybiczych pochwy), w odbycie (metoda najmniej wygodna, jednak dająca najbardziej stabilny wynik). Nie zmieniaj miejsca pomiaru w trakcie jednego cyklu.

Obserwacja śluzu

Wiedząc już, jak śluz szyjkowy zmienia się w ciągu cyklu, możesz prowadzić obserwacje, sprawdzając jego kolor i konsystencję np. na papierze toaletowym albo na bieliźnie.

Bezpośrednio po miesiączce śluz powinien być suchy i bardzo skąpy, potem, w fazie przedowulacyjnej, gęsty i kremowy, następnie bardziej wodnisty, a tuż przed owulacją przejrzysty i rozciągliwy - jak białko jajka kurzego. Podczas dni płodnych zauważysz też zwiększenie się jego obfitości. Po owulacji śluz gęstnieje, aż wreszcie, przed miesiączką, zanika.

Pamiętaj, by nie sprawdzać śluzu zaraz po stosunku, gdyż podniecenie, a także znajdujące się w pochwie nasienie, mogą zafałszować wynik.

Położenie szyjki macicy

Obserwowanie zmian, jakie zachodzą w położeniu i cechach szyjki macicy, wymaga sporej wprawy. Aby wyczuć, gdzie znajduje się szyjka, należy włożyć dwa palce głęboko do pochwy - aż do napotkania oporu. Delikatnie dotykając szyjkę, z czasem nauczysz się rozpoznawać, czy jest miękka, czy bardziej twarda, sucha czy wilgotna, otwarta czy zamknięta, czy wreszcie jest położona wysoko (wtedy trudniej do niej sięgnąć), czy nisko.

Obserwacje szyjki zawsze przeprowadzaj o tej samej porze dnia, postaraj się zrelaksować, przyjmuj wygodną pozycję, np. ukucnij lub oprzyj jedną nogę na podwyższeniu. Przed badaniem dokładnie umyj ręce.

Liczba ocen: 19 | Średnia ocen: 4.01
Polecamy

Pozycje seksualne
Potrzebujesz wskazówek? Szukasz inspiracji? Znajdź swoją ulubioną pozycję!
Dreszcz emocji
Dreszcz emocji
Dreszcz emocji
Złote wrota
Złote wrota
Szalone nożyczki
Szalone nożyczki
Łuk triumfalny
Łuk triumfalny
Baletnica
Baletnica
Wiktoria
Wiktoria
Azjatycka przygoda
Azjatycka przygoda
Uległa akrobatka
Uległa akrobatka
Wirujący seks
Wirujący seks
Randka w kinie
Randka w kinie
Śpiąca królewna
Śpiąca królewna
Ostrygi po wiedeńsku
Ostrygi po wiedeńsku
Dżokej
Dżokej
Tancerka
Tancerka
Dzikość serca
Dzikość serca
W galopie
W galopie
Na lokaja
Na lokaja
Perliste wrota
Perliste wrota
Zezowate szczęście
Zezowate szczęście
Skrzydła motyla
Skrzydła motyla
Kowbojka
Kowbojka
Na leżaku
Na leżaku
Kobiecy kaprys
Kobiecy kaprys
Dyrygent
Dyrygent
Dżdżownica
Dżdżownica
Meduza
Meduza
Kwiat lotosu
Kwiat lotosu
YMCA
YMCA
Lap Dance
Lap Dance
68 dla niego
68 dla niego
Na baczność
Na baczność
Osiłek
Osiłek
Zakazany owoc
Zakazany owoc
Kołysanka
Kołysanka
Gimnastyczka
Gimnastyczka
69 na siedząco
69 na siedząco
Kowboj
Kowboj
Zamiana ról
Zamiana ról
Srebrna łyżeczka
Srebrna łyżeczka
Uśmiech losu
Uśmiech losu
Na huśtawce
Na huśtawce
68 dla niej
68 dla niej
Na kraba
Na kraba
Nauszniki
Nauszniki
69 klasycznie
69 klasycznie
Pozycja misjonarska
Pozycja misjonarska
Fakty i mity-konkurs
Certyfikat