Gdy pierwszy raz się nie uda

Uczucie i zaufanie do partnera bardzo pomagają w osiąganiu satysfakcji z życia seksualnego.

Gdy pierwszy raz się nie uda

Adriana Klos, psycholog i psychoterapeuta

2010-07-23
Ostatnia aktualizacja: 2011-06-12


Inicjacja seksualna to bardzo ważne przeżycie dla każdego człowieka. To moment rozpoczęcia największej intymności i bliskości z drugą osobą i istotny krok na drodze rozwoju psychoseksualnego. Dla młodych ludzi to kolejny, ważny etap wchodzenia w dojrzałość.

Pierwsze doświadczenia seksualne mają ogromny wpływ na przyszłe życie intymne jednostki. Jeśli odbieramy je jako przyjemne i satysfakcjonujące, to mamy dzięki temu szansę na przyszłe pozytywne doświadczenia seksualne. Ale jeśli to pierwsze intymne zbliżenie było bolesne i doznaliśmy odrzucenia lub upokorzenia, prawdopodobnie poczujemy się bezwartościowi i możemy zablokować się i stracić na jakiś czas ochotę na seks. Te pierwsze wspomnienia mogą nas zaprogramować na całe życie, są punktami odniesienia i wzorcami dla późniejszych doświadczeń. To, co nam się przydarzy podczas naszego "pierwszego razu", może decydować o tym, jak będziemy siebie postrzegać i oceniać w przyszłości.

Inicjacja seksualna mężczyzn

Podczas inicjacji seksualnej chłopców porażka najczęściej wynika z przedwczesnego lub zbyt wczesnego wytrysku. Dochodzi do niego już podczas pieszczot lub wprowadzania członka do pochwy albo po kilku ruchach w pochwie. Może także dojść do niepełnej erekcji podczas stosunku.

 

Takie zaburzenia podczas pierwszego razu bardzo martwią młodych mężczyzn i mogą prowadzić do wielu kompleksów i lęków. Myśląc potem o kolejnym współżyciu, boją się kompromitacji, wstydu i upokorzenia przed dziewczyną. Nie ufają swym partnerkom, boją się, że zostaną krytycznie ocenieni i ośmieszeni. Czują się upokorzeni i bezwartościowi. U bardziej wrażliwych chłopców może dojść do powstania trwałych zahamowań a nawet do impotencji.

Stała partnerka i ćwiczenia w ars amandi

A przecież współżycie seksualne to sztuka - zwana ars amandi - więc wszystkiego w niej stopniowo trzeba się nauczyć. Zaburzenia wzwodu czy wytrysku, które utrudniają młodym mężczyznom inicjację seksualną, są wynikiem lęków, stresu i mechanizmów nerwicowych. Jeśli młody mężczyzna współżyje rzadko lub współżył po raz pierwszy, to trudno się dziwić, że wytrysk występuje szybciej, niż by tego oczekiwał.

 

Zawstydzeni po porażce inicjacji seksualnej chłopcy często uciekają się do zmiany partnerek. Próbują z inną dziewczyną i często, niestety, sytuacja się powtarza. Wtedy znowu zmieniają partnerkę lub jeszcze gorzej - w ogóle zaczynają unikać kobiet i współżycia. To zły pomysł.

 

Próby "sprawdzenia się" z różnymi kobietami pogarszają sytuację, bo podsycają lęk. Wzrasta obawa, że znowu się nie uda, a to zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej porażki.

 

Ucieczka od partnerki po nieudanym zbliżeniu jest błędem. Właśnie przy stałej partnerce i częstych, regularnych kontaktach seksualnych dochodzi się do wprawy w sztuce miłości. To właśnie z tą partnerką powinno się porozmawiać szczerze i rozwiązać problem. Ze swoją stałą partnerką należy się starać, aby każdy kolejny kontakt intymny był coraz lepszy.

Inicjacja seksualna kobiet

Dziewczęta odczuwają wiele obaw przed rozpoczęciem życia seksualnego. Boja się bólu, niechcianej ciąży, odrzucenia przez partnera oraz tego, że odczuwają orgazm łechtaczkowy zamiast pochwowego lub że wcale nie osiągają satysfakcji. Często oczekiwanie na orgazm i skupianie się na nim, zamiast na byciu z partnerem, powoduje blokadę psychiczną i uniemożliwia doznanie rozkoszy. Zdarza się też, że zawstydzony partner po nieudanej próbie współżycia porzuca dziewczynę. Łatwo w takiej sytuacji o uraz do mężczyzn, zahamowania czy kompleksy i lęki przed następnymi zbliżeniami.

Edukacja i repetycje

Obwinianie się z powodu porażki "pierwszego razu" przez młode kobiety nie jest zasadne. Przecież spory wpływ ma na tę sytuację partner. Nieporadny i niedoświadczony nie jest w stanie odpowiednio rozbudzić partnerki. Ona sama, równie niedoświadczona, także nie zna jeszcze mapy swego ciała, nie wie, co mu podpowiedzieć, ani w jaki sposób, aby go nie urazić. Obydwoje nie potrafią na ten temat rozmawiać. Podczas następnych prób warto skupić się na długich pieszczotach przed stosunkiem, aby odpowiednio nawilżyć pochwę i umożliwić podniecenie oraz ułatwić osiągnięcie orgazmu.

 

Stały partner i ćwiczenie się w ars amandi pozwolą poznać własne ciało, jego potrzeby oraz nauczyć się siebie nawzajem. Uczucie i zaufanie do partnera bardzo pomagają w osiąganiu satysfakcji z życia seksualnego oraz mają duży wpływ na wrażenia i doznania intymne podczas zbliżeń.

 

Bardzo ważna jest też właściwa edukacja seksualna w szkołach, możliwość zwrócenia się z problemami do psychologa czy seksuologa, a także rola rodziców w procesie przygotowania dzieci do życia płciowego. Początek aktywności seksualnej we dwoje i pierwsze intymne kontakty mają bowiem wielki wpływ na dalsze życie seksualne młodych ludzi.

 

Na podstawie: Z. Lew-Starowicz, "Seks kontrowersyjny"

Liczba ocen: 3 | Średnia ocen: 5
Polecamy

Pozycje seksualne
Potrzebujesz wskazówek? Szukasz inspiracji? Znajdź swoją ulubioną pozycję!
Dreszcz emocji
Dreszcz emocji
Dreszcz emocji
Złote wrota
Złote wrota
Szalone nożyczki
Szalone nożyczki
Łuk triumfalny
Łuk triumfalny
Baletnica
Baletnica
Wiktoria
Wiktoria
Azjatycka przygoda
Uległa akrobatka
Wirujący seks
Wirujący seks
Randka w kinie
Randka w kinie
Śpiąca królewna
Śpiąca królewna
Ostrygi po wiedeńsku
Ostrygi po wiedeńsku
Dżokej
Dżokej
Tancerka
Tancerka
Dzikość serca
Dzikość serca
W galopie
Na lokaja
Na lokaja
Perliste wrota
Perliste wrota
Zezowate szczęście
Zezowate szczęście
Skrzydła motyla
Skrzydła motyla
Kowbojka
Kowbojka
Na leżaku
Na leżaku
Kobiecy kaprys
Dyrygent
Dyrygent
Dżdżownica
Meduza
Meduza
Kwiat lotosu
YMCA
YMCA
Lap Dance
68 dla niego
68 dla niego
Na baczność
Na baczność
Osiłek
Osiłek
Zakazany owoc
Zakazany owoc
Kołysanka
Kołysanka
Gimnastyczka
Gimnastyczka
69 na siedząco
69 na siedząco
Kowboj
Kowboj
Zamiana ról
Zamiana ról
Srebrna łyżeczka
Srebrna łyżeczka
Uśmiech losu
Uśmiech losu
Na huśtawce
Na huśtawce
68 dla niej
68 dla niej
Na kraba
Na kraba
Nauszniki
Nauszniki
69 klasycznie
69 klasycznie
Pozycja misjonarska
Pozycja misjonarska
Fakty i mity-konkurs
Certyfikat