Jak się zmienia ciało dojrzewającej dziewczynki

Między 10. a 16. rokiem życia większość dziewcząt zaczyna miesiączkować.

Jak się zmienia ciało dojrzewającej dziewczynki

2010-05-05
Ostatnia aktualizacja: 2014-04-30


Dojrzewanie dziewczynek najczęściej kojarzone jest z pierwszą miesiączką, ale tak naprawdę zmiany w organizmie dziecka rozpoczynają się dużo wcześniej. Figura powoli zyskuje kobiece kształty, a hormony zaczynają sterować płodnością. Co się dzieje z ciałem dziewczynki, kiedy dojrzewa?

Dojrzewanie to proces, który rozpoczyna się około 10. roku życia dziecka, a kończy się wraz z ukończeniem około 20 lat. Dziewczynki szybciej niż chłopcy przechodzą przez przemiany fizyczne, wcześniej też dojrzewają psychicznie i społecznie, ale za to później seksualnie.

Nieśmiałe początki

Dziewczynka rodzi się ze stałą, niezmienną liczbą komórek jajowych i macicą wielkości śliwki. Aż do 8.-10. roku życia nie ujawniają się u niej cechy charakterystyczne dla płci żeńskiej, w tym czasie kształtuje się jedynie płeć psychiczna, a więc dziecko nabywa i ujawnia typowe dla swojej płci zachowania.

 

Zwykle około 10. roku życia ciało - za sprawą żeńskich hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu produkowanych w jajnikach - zaczyna powoli się zmieniać, pierwszym sygnałem zwiastującym początek procesu dojrzewania jest przyspieszony wzrost i nabieranie masy ciała. Dziewczynka może zauważyć, że delikatnie powiększają się jej piersi i uwypuklają brodawki sutkowe, a na zewnętrznych wargach sromowych pojawiają się słabe włoski.

Biust jak u kobiety

Od tej pory piersi będą stale się powiększać i nabierać okrągłych kształtów aż do uzyskania ostatecznego rozmiaru. Jak duże będą? Pamiętaj, że wielkość oraz kształt biustu zależą przede wszystkim od ilości tkanki tłuszczowej otaczającej wrażliwe gruczoły piersiowe - to zwykle cechy, które kobieta dziedziczy. W czasie, kiedy piersi będą rosnąć, spodziewaj się, że mogą nie być identyczne - ich wzrost często przebiega nierównomiernie, więc raz jedna, a raz druga pierś może być większa. Poza tym warto wiedzieć, że nawet u dorosłej kobiety obie piersi rzadko mają jednakowy rozmiar.

Z dziecka - dziewczyna

Co dzieje się później? W wieku 12-13 lat dziewczynki obserwują ciągły przyrost masy ciała, tkanka tłuszczowa odkłada się zwłaszcza na biodrach, udach i pośladkach, a jej gromadzenie ułatwia dzielenie się już istniejących oraz tworzenie się nowych komórek tłuszczowych - figura się zaokrągla, co jednak wcale nie znaczy, że należy się odchudzać! Twoja dieta właśnie teraz powinna być wartościowa i mądrze ułożona, bo rozwijający się organizm potrzebuje zapasu energii. W tym wieku dziewczynki zazwyczaj rosną najszybciej.

 

Brodawki sutkowe nabierają ciemniejszej barwy, wciąż przybywa włosów łonowych, które zmieniają swój wygląd - stają się ciemniejsze, grubsze i poskręcane. Biodra dojrzewającej dziewczynki w tym czasie się poszerzają i uwidacznia się charakterystyczne wcięcie w talii, a z dróg rodnych co jakiś czas wypływa przezroczysta lub biaława wydzielina - to tzw. faza przedpokwitaniowa.

Pokwitanie - pierwsza miesiączka

Między 10. a 16. rokiem życia dziewczynki wchodzą w fazę pokwitania i właśnie wtedy większość z nich zaczyna miesiączkować. Kiedy możesz oczekiwać pierwszej w życiu miesiączki? Najczęściej dostają ją dziewczyny 12-13-letnie, ale nie przejmuj się, jeśli w twoim przypadku miesiączka się opóźni lub zaskoczy cię nieco wcześniej. Dopiero brak menstruacji po ukończeniu 16. roku życia powinien zaniepokoić - to zwykle efekt przyjmowania silnych leków, chorób, zaburzeń hormonalnych albo intensywnych treningów.

 

Jajniki i macica już wcześniej - pod wpływem działania hormonów - rozpoczęły pracę i zaczęły się rozwijać. Wystąpienie pierwszego krwawienia miesiączkowego to znak, że są w pełni dojrzałe. Ale to jeszcze nie oznacza, że dziewczynka jest gotowa do zajścia w ciążę i urodzenia dziecka: płodność, a więc regularnie występująca owulacja, czyli uwalnianie gotowej do zapłodnienia komórki jajowej, może pojawić się nawet po 3 latach od pierwszej menstruacji. W tych pierwszych latach zarówno jajeczkowanie, jak i krwawienie miesięczne występują zwykle w nierównych odstępach czasu.

Faza młodzieńcza

U dziewczynek już miesiączkujących pojawia się także coraz bardziej obfite owłosienie na ciele: gęstsze włoski rosną pod pachami i na nogach, a wzgórek łonowy pokrywa się ciemnymi włosami tworzącymi charakterystyczny trójkąt. Zdarza się, że owłosienie typowe dla okolic warg sromowych można zauważyć też po wewnętrznej stronie ud i na odcinku między wzgórkiem łonowym a pępkiem.

 

Nadmierne owłosienie nie jest jedyną fizyczną zmianą, którą większość dojrzewających dziewcząt przyjmuje z niechęcią. Przemiany hormonalne wywołują także trądzik młodzieńczy - problemy skórne dotyczą przeważającej części młodych ludzi. Jak powstają? Pod wpływem hormonów płciowych gruczoły łojowe w skórze wydzielają zwiększoną ilość łoju, który zatyka pory i doprowadza do powstawania zmian zapalnych oraz zaskórników. Wzmożona produkcja łoju to także przyczyna przetłuszczania się włosów. To tymczasowe i niegroźne kłopoty, czasem tylko - o ile nie ustępują samoistnie - wymagają leczenia u dermatologa. W innym wypadku wystarczy staranna pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki.

 

Do 19.-20. roku życia zakończy się proces wzrostu, kości ramion i nóg wydłużą się i osiągną ostateczne rozmiary, a twarz nabierze dorosłego wyrazu. O dziewczynce można powiedzieć, że jest dojrzała płciowo, gdy jajniki regularnie uwalniają komórki jajowe i w przewidywalnych terminach, systematycznie pojawia się okres.

Liczba ocen: 24 | Średnia ocen: 4.55
Polecamy

Pozycje seksualne
Potrzebujesz wskazówek? Szukasz inspiracji? Znajdź swoją ulubioną pozycję!
Dreszcz emocji
Dreszcz emocji
Dreszcz emocji
Złote wrota
Złote wrota
Szalone nożyczki
Szalone nożyczki
Łuk triumfalny
Łuk triumfalny
Baletnica
Baletnica
Wiktoria
Wiktoria
Azjatycka przygoda
Azjatycka przygoda
Uległa akrobatka
Uległa akrobatka
Wirujący seks
Wirujący seks
Randka w kinie
Randka w kinie
Śpiąca królewna
Śpiąca królewna
Ostrygi po wiedeńsku
Ostrygi po wiedeńsku
Dżokej
Dżokej
Tancerka
Tancerka
Dzikość serca
Dzikość serca
W galopie
W galopie
Na lokaja
Na lokaja
Perliste wrota
Perliste wrota
Zezowate szczęście
Zezowate szczęście
Skrzydła motyla
Skrzydła motyla
Kowbojka
Kowbojka
Na leżaku
Na leżaku
Kobiecy kaprys
Kobiecy kaprys
Dyrygent
Dyrygent
Dżdżownica
Dżdżownica
Meduza
Meduza
Kwiat lotosu
Kwiat lotosu
YMCA
YMCA
Lap Dance
Lap Dance
68 dla niego
68 dla niego
Na baczność
Na baczność
Osiłek
Osiłek
Zakazany owoc
Zakazany owoc
Kołysanka
Kołysanka
Gimnastyczka
Gimnastyczka
69 na siedząco
69 na siedząco
Kowboj
Kowboj
Zamiana ról
Zamiana ról
Srebrna łyżeczka
Srebrna łyżeczka
Uśmiech losu
Uśmiech losu
Na huśtawce
Na huśtawce
68 dla niej
68 dla niej
Na kraba
Na kraba
Nauszniki
Nauszniki
69 klasycznie
69 klasycznie
Pozycja misjonarska
Pozycja misjonarska
Fakty i mity-konkurs
Certyfikat